| Július 29 2010 |
Imaóra a meggyilkolt romákért |
Imaórát tartanak a romaholokauszt hatvanhatodik és a kislétai gyilkosság első évfordulója alkalmából vasárnap Budapesten, a Bakáts téri Assisi Szent Ferenc-templomban |
|
Mindezt Szőke Péter, a Sant' Egidio Közösség magyarországi vezetője csütörtöki sajtótájékoztatóján mondta el; a liturgiát Székely János, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia cigánypasztorációért felelős püspöke vezeti, igét hirdet Balog Zoltán református lelkész (társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár) és Szebik Imre nyugalmazott evangélikus püspök, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának elnöke. A résztvevők azért imádkoznak majd, hogy "az Úr fegyverezze le hazánkban az erőszakos érzéseket, szavakat és kezeket, és tanítsa meg az együttélés és a szeretet civilizációjára Európa és a világ népeit".
Szőke Péter Magyarország egyik nagy drámájának nevezte a cigányság mai helyzetét. Emlékeztetett arra: tavaly augusztus 3-ára virradóra Kislétán álmában agyonlőttek egy asszonyt és életveszélyesen megsebesítették a nő 13 éves lányát. A bűncselekmény a romák elleni, hat halálos áldozatot követelő támadássorozat utolsó mozzanata volt. A kislétai gyilkosság napja egyben a romaholokauszt emléknapja is, ugyanis 1944. augusztus 2-ról 3-ára virradó éjszaka 24 ezer romát és szintit gyilkoltak meg a nácik a második világháborúban Auschwitz-Birkenauban. (A holokauszt roma áldozatairól 1972 óta emlékeznek meg augusztus 2-án világszerte a Cigány Világszövetség párizsi kongresszusának határozata alapján.)
Szőke Péter kiemelte: "Magyarország is adósa ezeknek az áldozatoknak", a hatvanhat éve és a tavaly elkövetett gyilkosságok közös vonása az, hogy "semmibe vették a másmilyennek tartott ember vagy nép életét". Kitért arra: "emlékeznünk kell, mert aki elfelejti a múltat, az arra ítéli magát, hogy megismételje azt". Reményei szerint "a magyar és az európai kultúra képessé tesz bennünket arra, hogy ezt a drámát feldolgozzuk", ehhez pedig szolidaritás kell. A mások méltóságának megvédése önmagunk méltóságának a megvédését is elősegíti.
"Magyarként és európaiként hisszük, hogy a remény jobb tanácsadó, mint a félelemmel, a cigányellenességgel vagy a gyűlölet bármely formájával kötött kompromisszum. Egyedül az együttélés civilizációjának józansága vezethet békés jövő felé" - tette hozzá Szőke Péter. Megemlítette, hogy szeptember 9. és 12. között nemzetközi ifjúsági zarándoklatot szerveznek Auschwitz-Birkenauba, s azon a holokauszt több túlélője is részt vesz, mások mellett Ceija Stojka osztrák írónő is.
A közösségvezető elmondta azt is, 1968-ban Andrea Riccardi olasz gimnazista kezdeményezte a Sant' Egidio Közösség megalapítását. A Rómában létrejött szervezet tagjai a többi között hajléktalanokat karolnak fel, szociális otthonokba járnak idős emberekhez és világszerte részt vesznek különböző programokban, jelenleg például az AIDS elleni küzdelemben.
|
|
|