Kraków, 6 – 8 września
Liderzy wielkich religii świata, głowy państw i osobistości świata kultury na zaproszenie Wspólnoty Sant’Egidio oraz ks. kard. Stanisława Dziwisza spotkają się w Krakowie między 6 a 8 września.
“Duch Asyżu” wraca do Polski, tym razem do miasta Jana Pawła II, gdzie wielki papież dojrzewał kulturowo, humanistycznie i duchowo.
Liderzy wielkich religii wyznaczyli sobie spotkanie na skrzyżowaniu europejskiej historii i wezmą udział w bezprecedensowej ze względu na wielkość i uczestniczące osobistości pielgrzymce do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, na znak pokoju i pojednania, by podkreślić w ten sposób radykalne odrzucenie przemocy i wojny jako narzędzia rozwiązywania międzynarodowych konfliktów.
Będzie to również szczególna okazja do prześledzenia ponad dwudziestu lat dialogu zapoczątkowanego przez Jana Pawła II w miejscach, gdzie przeżył dramatyczne lata wojny i osobiste doświadczenie dialogu poprzez poznanie żydowskiego przyjaciela. Prawdopodobnie właśnie w latach krakowskich zaczęła dojrzewać w nim intuicja marzenia zrealizowana w Asyżu poprzez Światowy Dzień Modlitwy i Postu w Intencji Pokoju z 27 października 1986: wołanie wszystkich religii ziemi do Boga, aby naznaczonemu głębokimi ranami i podzielonemu przez wojny światu zesłał pokój.
Tragiczne wspomnienie 70-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej, 20-ta rocznica upadku Muru Berlińskiego i komunistycznych reżimów w Europie Wschodniej leżą u podstaw zaproszenia przez papieskiego sekretarza, Metropolity Krakowskiego ks. kard. Stanisława Dziwisza oraz Wspólnotę Sant’Egidio do wspólnego przeżywania Ducha Asyżu od Krakowa po cały świat.
W trudnych czasach kryzysu ekonomicznego i konfliktów regionalnych, które czynią niepewnymi, pełnymi obaw i zdezorientowanymi współczesne pokolenia, religie w dialogu odnajdują do zaoferowania światu bez wizji, a zatem bez przyszłości nowe siły duchowe.
Obecnych będzie ponad dziesięciu kardynałów, oprócz kard. Dziwisza, Kardynałowie: Ryłko, Sandri, Sepe, Sistach, Poupard, Glemp, Macharski, Shirayanagi, Mc.Carrick, i Patriarcha Grekokatolicki z Antiochii Gregorios III Laham.
Pośród wielu przedstawicieli Kościołów Prawosławnych i prastarych Kościołów Apostolskich oczekiwani są dwaj świadkowie cierpień na Bliskim Wschodzie i w Afryce: Jego Świątobliwość Karekine II Katolikos Całej Armenii oraz Jego Świątobliwość Abuna Paulos, Patriarcha Kościoła Prawosławnego Etiopii, który przeżył siedem lat w więzieniu. Obecny będzie także świadek ostatniego spotkania międzyreligijnego, Błogosławiony Chrysostomos II, Arcybiskup Całego Cypru.
Przewidziane jest szerokie i bogate uczestnictwo przedstawicieli Wspólnot chrześcijańskich z wielu rejonów świata, międzynarodowych organizacji chrześcijańskich i wielkich religii świata. Przybędą Przewielebny dr Ishmael Noko, Sekretarz Generalny Światowej Federazji Luterańskiej, Główny Rabin Izraela Yona Metzger i Shear-Yashuv Cohen, Główny Rabin Haify, a także znacząca reprezentacja muzułmańska z Indonezji, Indii, Egiptu, Maroka, Turcji, Libanu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Kataru oraz wybitni przedstawiciele buddyzmu i Hinduizmu.
Ponadto obecnych będzie wiele międzynarodowych osobistości i głów państw: od Cypru po Kostarykę, od Albanii po Timor Wschodni i od Polski po Ugandę. Kolejny ważny znak w świecie wpływów i zależności. |