Młodzież z Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Ukrainy, Rosji, Gruzji, Armenii, Niemiec, Włoch oraz Polski obejrzała obozowe ekspozycje w blokach: czwartym, poświęconym zagładzie, i piątym, w którym zgromadzone są dowody zbrodni hitlerowskich, m.in. włosy więźniów, protezy, buty i walizki z nazwiskami. Następnie - blok nr 11 - tzw. blok śmierci, oraz budynek krematorium I w Auschwitz. Zwiedziła także były KL Auschwitz II-Birkenau, miejsce masowej zagłady Żydów; tam modlono się o pokój.
Zdaniem organizatorów wizyty - chrześcijańskiej Wspólnoty Sant Egidio (Wspólnoty świętego Idziego) - pamięć o holokauście ma fundamentalne znaczenie dla budowania przyszłości. "Niezwykle istotne jest to, aby nowe pokolenia poznawały Auschwitz, o którym dowiadują się jedynie z książek historycznych, poprzez pielgrzymkę i moment refleksji" - powiedział Massimiliano Signifredi ze Wspólnoty.
Podczas spotkania, które rozpoczęło się w czwartek w Krakowie, młodzież upamiętnia holokaust. Okazją jest przypadająca w tym roku 70. rocznica utworzenia niemieckiego obozu Auschwitz. Spotkanie ma umocnić międzykulturowe więzi i promować poczucie odpowiedzialności obywatelskiej. Ma też przyczynić się do wzmocnienia poszanowanie różnorodności, wolności i wzajemnego szacunku.
Organizator spotkania - Wspólnota świętego Idziego - aktywnie promuje dialog, ekumenizm i pokój. Wspólnota, która skupia około 60 tys. osób, pomaga także ubogim i chorym.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W ramach kompleksu Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. W obozie Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i członków innych narodów.
|