change language
jesteś w: strona gŁÓwna - przyjaŹŃ z ubogimi - przyjaciele z ulicy - przyjaźń na ulicy newsletterkontaktylink

Support the Community

  

Przyjaźń na ulicy


 
wersja do druku

Przyjaźń na ulicy

Podstawowym zadaniem Wspólnoty jest bycie blisko bezdomnych, przywracając każdemu godność osoby poprzez proste gesty szacunku i przyjaźni. Każdy członek Wspólnoty solidaryzuje się z osobami żyjącymi na ulicy poprzez jałmużnę, a  także przez prosty uśmiech czy dobre słowo.
Jałmużna, znaczący gest w życiu chrześcijańskim, nie pozwala nam odwracać wzroku od potrzebujących, dzięki czemu stajemy się bardziej wrażliwi, a także umożliwia nawiązanie osobistej relacji, choć często krótkiej lub sporadycznej, z osobami ubogimi. Jałmużna nie jest niczym innym jak prostym i niezobowiązującym znakiem solidarności.

Doświadczenie samotności oraz izolacji jest wspólne wszystkim bezdomnym. Jest ono bardzo bolesne, gdyż wielu z nich nie tylko utraciło kontakt z rodziną, ale często nie ma również żadnej relacji ze światem wokół nich. Zatrzymać się, zamienić z nimi parę słów może wydawać się nam czymś mało istotnym w świecie bogatym w różne relacje. Natomiast ktoś kto żyje na ulicy rzadko ma okazję, by z kimś porozmawiać – chyba że mówimy o prośbie o jałmużnę, która i tak często pozostaje bez odpowiedzi – i nigdy nie jest nazywany po imieniu. Imię wskazuje na osobę, jej historię. Przywitanie się, prosty ludzki gest, przedstawienie się, pytanie o imię i podanie swojego imienia, przełamują pogardę, której bezdomni często doświadczają i stanowią znak szacunku i uznania ich godności. Jest to pierwsza wieka pomoc jakiej możemy udzielić ubogim: przywrócić im godność oraz okazać uwagę, należną im właśnie z powodu trudnych warunków, w których żyją  

Wszyscy, kiedy przeżywają trudności, potrzebują kogoś, kto poda im pomocną dłoń: kto żyje na ulicy doświadczył w swoim życiu wielu rozczarowań i porażek i każdego dnia musi stawiać czoła wielu problemom takim jak nietolerancja, walka o przetrwanie, nawiązanie jakichkolwiek relacji z innymi. Mieć kogoś, do kogo można zwrócić się o pomoc i kto potrafi wysłuchać nie myśląc, że zna od razu rozwiązanie wszystkich problemów jest w życiu bezdomnych bardzo ważne, ale niestety również niezwykle rzadkie.

Nie jest prawdą, że ktoś, kto tak żyje utracił pragnienie normalnego życia, lecz olbrzymia ilość problemów, z którymi trzeba się zmierzyć oraz brak wsparcia są powodem rezygnacji i desperacji, które mogą być odbierane jako odrzucenie chęci zmiany. Wierność w przyjaźni oraz pełne szacunku poszukiwanie konkretnych odpowiedzi na różne problemy pozwala budować nadzieję na lepszą przyszłość, nawet w tych przypadkach, w których zmiana wydaje się niemożliwa.

Ludzkie podejście oraz wierna i cierpliwa obecność – znak łagodności Boga wobec najmniejszych – pozwalają zbudować znaczące relacje także z osobami, które z powodu długiej izolacji, na początku niechętnie akceptują kontakt oraz konkretną pomoc.


 PRZECZYTAJ TAKŻE
• AKTUALNOŚCI
17 Listopad 2017
RZYM, WŁOCHY

''Sant'Egidio w Polsce uczy miłości do ubogich''. Podziękowania kardynała Nycza w czasie modlitwy w kościele Matki Bożej na Zatybrzu

IT | PL
19 Kwiecień 2015

Zatonięcie łodzi z imigrantami, Sant'Egidio: nie można czekać. Jeśli Europa sobie nie radzi, konieczna interwencja ONZ

IT | EN | ES | DE | FR | PT | PL | UK
wszystkie wiadomości
• RELEASE
13 Marsz 2018
RP ONLINE

Flucht, Abi, Studium

15 Luty 2018
La Nazione

Un pasto per chi non ha nulla. Ecco come si può dare una mano

8 Luty 2018
SIR

Migrazioni: Pompei (Comunità Sant’Egidio), “nuove modalità di ingresso in Italia più flessibili ed efficienti”

5 Luty 2018
SIR

Immigrazione: Comunità Sant’Egidio, oggi anche la ministra Fedeli alla consegna dei diplomi per mediatori interculturali

15 Styczeń 2018
Corriere della Sera

Andrea Riccardi. Francesco traccia la differenza tra immigrazione e invasione

11 Grudzień 2017
ANSA

S.Egidio,7500 senzatetto,3000 in strada

wszystkie komunikaty prasowe
• DOKUMENTY
Comunità di Sant'Egidio

Cinque proposte sull’immigrazione

Appello al Parlamento ungherese sui profughi e i minori richiedenti asilo

La Comunità di Sant'Egidio e i poveri in Liguria - report 2015

Corso di Alta Formazione professionale per Mediatori europei per l’intercultura e la coesione sociale

Sintesi, Rapporti, Numeri e dati sulle persone senza dimora a Roma nel 2015

Le persone senza dimora a Roma

wszystkie dokumenty

ZDJĘCIA

1420 wizyt

1383 wizyt

1425 wizyt

1354 wizyt

1402 wizyt
wszystkie związane z mediów