Dziś wieczorem, o godzinie 20.30, w bazylice św. Bartłomieja w Rzymie, będącej sanktuarium Nowych Męczenników XX i XXI wieku, powierzonym Wspólnocie Sant’Egidio, zostaną złożone relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego. O. Maksymilian Kolbe w dniu swojej kanonizacji, 10 października 1982 roku, został przez św. Jana Pawła II nazwany „patronem naszego trudnego stulecia”. Wstąpiwszy w młodym wieku do zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, o. Kolbe założył „Rycerstwo Niepokalanej”, ruch, który w przedwojennej Polsce stał się bardzo popularny wśród wiejskich i robotniczych warstw średnich. W 1922 roku o. Kolbe założył pod Warszawą klasztor nazwany „Miastem Niepokalanej”, który stał się centrum odrodzenia duchowego i religijnego w czasach głębokich przemian społecznych i kulturowych.
Pomimo wątłego zdrowia, w 1930 roku Kolbe wyjechał na misję do Japonii i Indii, podejmując wyzwanie głoszenia Ewangelii tam, gdzie nie dotarło jeszcze jej przesłanie. Po powrocie do Polski, w kilka dni po inwazji Niemiec na Polskę, o. Kolbe został aresztowany, a w 1941 roku deportowany do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Zmarł w Auschwitz 14 sierpnia 1941 roku, ofiarując swoje życie w zamian za życie ojca rodziny, skazanego na śmierć w „bunkrze głodowym” w odwecie za ucieczkę innego więźnia. W Auschwitz, miejscu które bardziej niż jakiekolwiek inne symbolizuje otchłań zła XX wieku, „zginął człowiek, ale człowieczeństwo zostało ocalone”, jak napisał w 1976 roku Karol Wojtyła, będący wówczas arcybiskupem Krakowa.
Ceremonii będą przewodniczyć ks. Marco Gnavi ze Wspólnoty Sant’Egidio oraz o. Marco Tasca, Minister Generalny Braci Mniejszych Konwentualnych.
Wraz z relikwiami w bazylice św. Bartłomieja zostanie złożony także modlitewnik o. Kolbego z następującą dedykacją, podpisaną w 1937 roku: „Bratu Jarosławowi Maria. Ten, kto kocha z oddaniem Niepokalaną, zostanie zbawiony, stanie się świętym i innych doprowadzi do świętości. Brat Maksymilian Maria Kolbe”.
|