«Ви є майбутнє, ви покоління, яке може збудувати світ без ненависті, без дискримінації, без расизму. Ви можете запобігти ненависті. Ви ті, які можуть гарантувати, що нового голокосту не буде».
Ці слова Ріти Прігморе – сінті з Німеччини, яка пережила Пораймос, масове винищення ромів та сінті, вчинене нацистами, – були звернені до школярів-старшокласників Центрально-Східної Європи, які слухали її виступ, вражені свідченням її особистої історії. Зворушення від цієї історії – вона була ще немовлям, коли разом зі своєю сестрою-близнючкою (що не вижила) була змушена пройти через генетичні досліди персоналу доктора Менгелє – розчинилося в оплесках, які зал влаштував стоячи, та у спільному вираженні теплих почуттів до Ріти Прігморе.
Спільнота Святого Егідія, також і у країнах Центрально-Східної Європи, проводить широку роботу солідарності щодо ромів, які нерідко стають об’єктами дискримінації та насильства. Це була одна з причин, через яку свідчення Ріти Прігморе особливо зворушило серця молодих людей, що своєю діяльністю допомагають привернути увагу суспільства до таких тем, як антициганізм, антисемітизм, расизм.
В Кракові успішно завершився перший день ІV Міжнародного конгресу «Молодь Європи за світ без насильства», в якому беруть участь тисяча молодих людей з Росії та України, Польщі, Угорщини, Чехії, Словаччини, Румунії, Грузії та Італії.
Послухати Мордехая Пеледа, єврея румунського походження, що вижив після концтабору Аушвіц-Біркенау, прийшли в другу залу студенти з тих самих країн. Почути хвилюючий виступ свідка, який у молодості пережив концтабір – це було особливо вражаючим. Його слова звучали з надзвичайною актуальністю для молодих українців та росіян, які живуть в атмосфері війни, що завдає лиха східним регіонам України.
«Ненависть та помста виступають проти життя, – сказав Мордехай Пелед в одній з частин свого виступу, який учасники слухали з особливою увагою. – В певний момент необхідно сказати досить насильству. Я не відчуваю ненависті до німців. Шлях миру – це пробачення та примирення».
Питання, занепокоєння, сподівання, страхи багатьох воєн, які завдають лиха різним регіонам світу, третя світова війна у частинках, як було визначено папою Франциском, були в центрі уваги робочих груп та дискусій, а згодом злилися у спільній молитві за мир, яка завершила цей день. Назви таких країн як Ірак, Сирія, Україна, Центральноафриканська Республіка, Конго та інших, де зараз іде війна, звучали під час зворушливого та вражаючого моменту, коли представники різних національних присутніх груп запалювали свічки. Відчуття необхідності миру та роботи молоді заради майбутнього без насильства супроводжуватимуть відвідування концтабору Аушвіц 19 вересня.
|